We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3.5" NL-SAS
SKU
7J9RN
£150.28
£125.23
In stock
4TB NL-SAS HDD 7200 rpm 3.5"
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 7J9RN |
| EAN | 4058154025666 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your system with the Hard Drive from Dell . Offering a rotational speed, this drive provides fast disk access.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | NL-SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | NL-SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | NL-SAS |
You may also be interested in
| Product |
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£150.28
£125.23
|
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£150.28
£125.23
|
Recommended
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£150.28
£125.23
|
Popular
Seagate Cheetah 600GB 3.5" SAS in...
£171.42
£142.85
|
Hot Product
Western Digital Purple internal hard d...
£155.08
£129.23
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£213.14
£177.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7J9RN
|
529FG
|
H8DVC
|
ST3600057SS
|
WD10PURX
|
WD40PURX
|
| Manufacturer |
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account