We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus Shelf for Fixed Installation in 483 mm (19") Cabinets
SKU
DN-19 TRAY-1-400-SW
£17.89
£14.91
In stock
1U fixed shelf for racks from 600 mm depth 44x482x400 mm, up to 15 kg, black (RAL 9005)
- Fixed installation
- sturdy, perforated steel sheet
- incl. fixing material
- 2-point fixing (front 19" profile rails)
- Width x depth storage area on the inside: 440 x 390 mm
Category: Rack Accessories
| SKU | DN-19 TRAY-1-400-SW |
|---|---|
| EAN | 4016032245704 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
- Perfect for storage of components which are not 483 mm (19”) suitable
- Slim design which takes space of 1 height unit
- Easy and quick to mount or dismount
The shelves for fixed mounting can be installed easy on the two front 483 mm (19“) profile rails of your 483 mm (19“) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a high load capacity, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19”) suitable.
- Slim design which takes space of 1 height unit
- Easy and quick to mount or dismount
The shelves for fixed mounting can be installed easy on the two front 483 mm (19“) profile rails of your 483 mm (19“) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a high load capacity, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19”) suitable.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 10250 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package weight | 1.99 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Packaging data | |
| Package volume | 10250 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package weight | 1.99 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Form factor | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| UK Trade Tariff code | 94039910 |
| Other features | |
| Form factor | 1U |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£17.89
£14.91
|
Hot Product
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£24.06
£20.05
|
Microconnect CABLEMANA-3 rack accessory
£14.66
£12.22
|
Microconnect CABLEMANA-4 rack accessory
£18.76
£15.63
|
Popular
StarTech.com 2U Rack Blank Panel for 1...
£15.91
£13.26
|
Bestseller
Digitus Shelf for fixed installation i...
£14.77
£12.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-19 TRAY-1-400-SW
|
DN-19 TRAY-2-SW
|
CABLEMANA-3
|
CABLEMANA-4
|
BLANKB2
|
DN-97609
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Digitus
|
Microconnect
|
Microconnect
|
StarTech.com
|
Digitus
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Blank panel
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account