We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus Shelf for Fixed Installation in 483 mm (19") Cabinets
SKU
DN-19 TRAY-2-SW
£24.06
£20.05
In stock
2U fixed shelf for racks from 450 mm depth 88,5x483x352 mm, up to 25 kg, black (RAL 9005)
- Fixed installation
- sturdy, perforated steel sheet
- incl. fixing material
- 2-point fixing (front 19" profile rails)
Category: Rack Accessories
| SKU | DN-19 TRAY-2-SW |
|---|---|
| EAN | 4016032222613 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
- Perfect for storage of components which are not 483 mm (19”) suitable
- Slim design which takes space of 2 height units
- Easy and quick to mount or dismount
The shelves for fixed mounting can be installed easy on the two front 483 mm (19“) profile rails of your 483 mm (19“) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a high load capacity, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19”) suitable.
- Slim design which takes space of 2 height units
- Easy and quick to mount or dismount
The shelves for fixed mounting can be installed easy on the two front 483 mm (19“) profile rails of your 483 mm (19“) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a high load capacity, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19”) suitable.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 17316 cm³ |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Packaging data | |
| Package volume | 17316 cm³ |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 370 x 88 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| UK Trade Tariff code | 94039910 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 370 x 88 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£24.06
£20.05
|
Popular
StarTech.com 1U Rackmount Brackets for...
£30.38
£25.32
|
Recommended
StarTech.com 1U Server Rack Shelf, Uni...
£32.41
£27.01
|
StarTech.com Horizontal 1U Server Rack...
£22.82
£19.02
|
Hot Product
Intellinet 19" Cable Entry Panel,...
£27.20
£22.67
|
StarTech.com Horizontal 2U Server Rack...
£29.60
£24.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-19 TRAY-2-SW
|
SV431RACK
|
CABSHELF1U
|
CMDUCT1UX
|
712774
|
CMDUCT2U
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
StarTech.com
|
| Type |
N/A
|
Mounting bracket
|
Shelf
|
Cable management panel
|
N/A
|
Cable management panel
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account