We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus Shelf with Variable Rails for Fixed Mounting in 483 mm (19") Cabinets
SKU
DN-97647
£23.66
£19.72
In stock
1U fixed shelf for 800 mm depth racks 43x483x508 mm, adjust. up to 700 mm depth, black
- for fixed mounting on the four 483 mm (19“) profile rails
- sturdy, perforated steel sheet
- incl. fixing material, M6
- 4-point fixing (front- and rear 19" profile rails)
Category: Rack Accessories
| SKU | DN-97647 |
|---|---|
| EAN | 4016032364993 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
The shelves for fixed mounting can be installed easy on the four 483 mm (19“) profile rails of your 483 mm (19“) network- or server cabinet. Due to their stable, perforated steel sheet with a load capacity of 50 kg, they are the optimal surface for components which are not 483 mm (19”) suitable. The fixing rails are can be adjusted if needed.
| Features | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | Turkey |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 14437.5 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Depth (max) | 75 cm |
| Width | 482 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 44 mm |
| Depth | 500 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Packaging data | |
| Package volume | 14437.5 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| UK Trade Tariff code | 94039910 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Digitus Shelf with Variable Rails for...
£23.66
£19.72
|
Popular
StarTech.com 1U Rackmount Brackets for...
£30.38
£25.32
|
Bestseller
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£24.06
£20.05
|
Recommended
StarTech.com 1U Server Rack Shelf, Uni...
£32.41
£27.01
|
StarTech.com Horizontal 1U Server Rack...
£22.82
£19.02
|
Intellinet 19" Cable Entry Panel,...
£27.20
£22.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-97647
|
SV431RACK
|
DN-19 TRAY-2-SW
|
CABSHELF1U
|
CMDUCT1UX
|
712774
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
| Type |
Adjustable shelf
|
Mounting bracket
|
N/A
|
Shelf
|
Cable management panel
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account