We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etikettes white 101mm x 54mm for Dymo 400 Duo/60mm
- Authentic DYMO large shipping/name labels provide clear, legible text for accurate delivery of packages or for visitor management
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Compatible Printers: Dymo Labelwriter Wireless white, Dymo Labelwriter 450 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Series, Dymo Labelwriter Wireless black, Dymo Labelwriter 330, Dymo Labelwriter 450, Dymo Labelwriter 400, Dymo Labelwriter 310, Dymo Labelwriter 400 Twin, Dymo Labelwriter 450 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 4 XL, Dymo Labelwriter Twin Turbo, Dymo Labelwriter 400 Turbo, Dymo Labelwriter 450 Duo, Dymo Labelwriter SE 450, Dymo Labelwriter 400 Twin Turbo, Dymo Labelwriter 320, Dymo Labelwriter DUO, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelwriter 330 Series, Dymo Labelwriter 330 Turbo
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.1 cm |
| Label height | 5.4 cm |
| Weight | 236 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 220 pc(s) |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 220 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Belgium |
| Compatible products | LabelWriter |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Paper |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Dymo 99014/S0722430 DirectLabel-etiket...
£20.76
£17.30
|
Popular
Dymo 11354/S0722540 DirectLabel-etiket...
£24.43
£20.36
|
Bestseller
Dymo 99012/S0722400 DirectLabel-etiket...
£21.90
£18.25
|
Dymo 99013/S0722410 DirectLabel-etiket...
£29.65
£24.71
|
Recommended
Dymo 11356/S0722560 DirectLabel-etiket...
£21.95
£18.29
|
Dymo S0904980 DirectLabel-etikettes XL...
£26.35
£21.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0722430
|
S0722540
|
S0722400
|
S0722410
|
S0722560
|
S0904980
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account