We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
eSTUFF GLB213002 mouse Office Ambidextrous Optical 1200 DPI
SKU
GLB213002
£11.68
£9.73
In stock
G120 Optical USB Mouse
- Wired USB mouse with optical tracking
- ambidextrous design
Category: Mice
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | GLB213002 |
| EAN | 5704174593621 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
The G120 Optical USB Mouse offers a light and comfortable ambidextrous shape that feels good in either hand.
The ergonomic shape with silent click buttons and 1200 dpi sensitivity provides you with fast and precise cursor control for convenient all-day use.
The ergonomic shape with silent click buttons and 1200 dpi sensitivity provides you with fast and precise cursor control for convenient all-day use.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Weight | 68 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 10 mA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 68 g |
| Width | 62.2 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 36 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 78 g |
| Other features | |
| Weight | 68 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF GLB213002 mouse Office Ambidext...
£11.68
£9.73
|
Recommended
DELL 11D3V mouse USB Type-A Optical 10...
£16.72
£13.93
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£12.18
£10.15
|
Popular
Lenovo 06P4069 mouse Office Ambidextro...
£16.72
£13.93
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£9.88
£8.23
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£10.00
£8.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLB213002
|
11D3V
|
M-5450
|
06P4069
|
AMU75EU
|
910-001794
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
DELL
|
CHERRY
|
Lenovo
|
Targus
|
Logitech
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
| Purpose |
office
|
N/A
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account