We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 256GB MicroSDXC UHS-I Class 10
SKU
124171
£64.39
£53.66
In stock
microSDXC 256GB, Class 10, UHS-I, 80MB/s
Category: Memory Cards
| SKU | 124171 |
|---|---|
| EAN | 4047443334657 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
Highlights
- Removable storage medium that allows data to be written and erased as many times as is required
- For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
- micro SecureDigital Extended Capacity Card (microSDXC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
- With a 6-month full version of Kaspersky Lab Total Security Multi-Device: protects three terminal devices from today's Internet threads, adds security for online banking, online shopping and more and keeps your kids safe online
Note for Consumers:
This microSDXC memory card is only suitable for terminal devices with a microSDXC slot (not downward compatible with microSD/microSDHC cards).
Using the voucher code provided in the packaging you can download the Kaspersky Lab Total Security Multi-Device software free of charge.
- Removable storage medium that allows data to be written and erased as many times as is required
- For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
- micro SecureDigital Extended Capacity Card (microSDXC), complies with new SD 3.01 specifications
- Especially suited for real-time full HD video and 3D video recording
- Adapter for SD card format included
- With a 6-month full version of Kaspersky Lab Total Security Multi-Device: protects three terminal devices from today's Internet threads, adds security for online banking, online shopping and more and keeps your kids safe online
Note for Consumers:
This microSDXC memory card is only suitable for terminal devices with a microSDXC slot (not downward compatible with microSD/microSDHC cards).
Using the voucher code provided in the packaging you can download the Kaspersky Lab Total Security Multi-Device software free of charge.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 80 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory adapter included | SD |
| Package weight | 13 kg |
| Capacity | 256 GB |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Memory adapter included | SD |
| Packaging content | |
| Memory adapter included | SD |
| Other features | |
| Package weight | 13 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Hama 256GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£64.39
£53.66
|
Recommended
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£76.72
£63.93
|
Transcend 512MB CF 0.512 GB CompactFlash
£68.58
£57.15
|
Bestseller
Axis 01491-001 memory card 128 GB Micr...
£73.86
£61.55
|
Transcend SD Card SDHC 300S 4GB
£53.21
£44.34
|
Hot Product
SanDisk High Endurance 256 GB MicroSDX...
£80.46
£67.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
124171
|
SDCFXSB-064G-G46
|
TS512MCF220I
|
01491-001
|
TS4GSDC300S
|
SDSQQNR-256G-GN6IA
|
| Manufacturer |
Hama
|
Sandisk
|
Transcend
|
Axis
|
Transcend
|
Sandisk
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
N/A
|
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|
256GB and more
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
SDHC
|
MicroSDXC
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account