We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 128 Laser Wired Mouse
- Our design experience and expertise are reflected in the HP 128 Laser Wired Mouse. This mouse includes perfectly positioned left and right buttons and a scroll wheel so you can work in comfort all day. You can even adjust the dot per inch speed of the cursor.
- Connecting some peripheral devices can be a complex and time consuming task. Who needs that? With easy plug and play USB connectivity, you can get your laser wired mouse connected quickly so you can get on with your work day.
- You should feel good about the products you buy and use. Rest assured, this laser wired mouse is responsibly made with printed circuit boards that are low halogen.[1]
- Use your mouse every day and it will accumulate dirt and grime. Over time, this can affect how it performs. Because it was specifically designed to withstand everyday cleaning with disinfecting wipes[2], this is one mouse that's a snap to keep clean.
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Laser |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 265D9AA |
| EAN | 0195161002779 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Designed for Comfort
Our design experience and expertise are reflected in the HP 128 Laser Wired Mouse. This mouse includes perfectly positioned left and right buttons and a scroll wheel so you can work in comfort all day. You can even adjust the dot per inch speed of the cursor.
Plug and Play Connectivity
Connecting some peripheral devices can be a complex and time consuming task. Who needs that? With easy plug and play USB connectivity, you can get your laser wired mouse connected quickly so you can get on with your work day.
Responsibly Made
You should feel good about the products you buy and use. Rest assured, this laser wired mouse is responsibly made with printed circuit boards that are low halogen.[1]
Think how much you use your mouse. That's why we've taken the time to design a laser wired mouse that is comfortable to use so you can work productively every day - and all day if necessary.
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China, Thailand |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Weight | 80.5 g |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Sustainability compliance | Yes |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80.5 g |
| Width | 63 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 36 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Weight | 80.5 g |
| Compatibility | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Compatible operating systems | Windows 7; Windows 11; Windows 10; Windows 8 |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Thailand |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 128 Laser Wired Mouse
£11.30
£9.42
|
DELL 11D3V mouse USB Type-A Optical 10...
£16.72
£13.93
|
Popular
Lenovo 06P4069 mouse Office Ambidextro...
£16.72
£13.93
|
New
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£9.88
£8.23
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£10.00
£8.33
|
Recommended
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£12.47
£10.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
265D9AA
|
11D3V
|
06P4069
|
AMU75EU
|
910-001794
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
Lenovo
|
Targus
|
Logitech
|
Targus
|
| Scroll type |
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Buttons quantity |
N/A
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
N/A
|
| Purpose |
N/A
|
N/A
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account