We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP SS586A/CLT-K804S Toner cartridge black, 20K pages ISO/IEC 19798 for Samsung X 3220
- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~20,000 pages)
- Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 20000.00 |
| Colour | black |
| SKU | SS586A |
| EAN | 0191628543427 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Business productivity and environment matter
Original HP Toner Cartridges are easy to use, secure, and designed with sustainability in mind.
Reliable printing performance
Trust Original HP Toner for consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Customer-ready print quality
With HP Toner, get top-quality color prints and crisp texts to represent your business ideas.
Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
Compatible Printers: Samsung MultiXpress X 3200 Series, Samsung MultiXpress X 3220 NR, Samsung MultiXpress X 3280 NR
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 20000 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 135 mm |
| Package weight | 1.38 kg |
| Package width | 554 mm |
| Package height | 137 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 135 mm |
| Package weight | 1.38 kg |
| Package width | 554 mm |
| Package height | 137 mm |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.1 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.1 |
| Other features | |
| Colour | Yes |
| UNSPSC-code | 44103103 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP SS586A/CLT-K804S Toner cartridge bl...
£45.91
£38.26
|
Popular
HP C8091A Staples, 5K pages for Canon...
£37.39
£31.16
|
Recommended
HP HEAVYWEIGHT COATEDPAP-24IN 30 5M 130
£44.41
£37.01
|
HP BRIGHTWHITE INKJET PAP-36IN 91 4M 90
£65.76
£54.80
|
Hot Product
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£44.58
£37.15
|
Bestseller
HP COATED PAPER-36IN 45 7M 90
£51.96
£43.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SS586A
|
C8091A
|
C6029C
|
C6810A
|
C9364EE
|
C6020B
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account