We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP W1350A/135A Toner cartridge black, 1.1K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet M 209
- Original HP 135A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 135 toner cartridges work with: HP LaserJet M207-M212, M209, M232-M237, M234
- 1 Black (~1,100 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Original HP Toner cartridges with JetIntelligence deliver sharp black text with HP EcoSmart toner,[2] plus high-yield options,[3] innovative anti-fraud technology and cartridge chip security.[1] Reduce waste by recycling with Original HP cartridges.
- Choose Original HP LaserJet Toner cartridges that are designed to work with your HP printer and for security with tamper-resistant chips.[1]
- Depend on Original HP 135A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 cartridge
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 1100.00 |
| Colour | black |
| SKU | W1350A |
| EAN | 0194850587269 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | LaserJet |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Original HP Toner cartridges with JetIntelligence deliver sharp black text with HP EcoSmart toner,[2] plus high-yield options,[3] innovative anti-fraud technology and cartridge chip security.[1] Reduce waste by recycling with Original HP cartridges.
Compatible Printers: HP LaserJet M 209 dwe, HP LaserJet MFP M 237 dw, HP LaserJet M 210 dwe, HP LaserJet MFP M 237 dwe, HP LaserJet MFP M 233 d, HP LaserJet MFP M 232 dwc, HP LaserJet MFP M 234 sdwe, HP LaserJet MFP M 237 sdwe, HP LaserJet MFP M 235 d, HP LaserJet M 208 d, HP LaserJet MFP M 234 sdn, HP LaserJet MFP M 232 d, HP LaserJet M 207 d, HP LaserJet M 211 dw, HP LaserJet M 210 d, HP LaserJet MFP M 234 sdne, HP LaserJet MFP M 234 dwe, HP LaserJet MFP M 232 e, HP LaserJet MFP M 234 sdw, HP LaserJet M 209 Series, HP LaserJet MFP M 235 sdwe, HP LaserJet MFP M 233 sdw, HP LaserJet MFP M 237 sdn, HP LaserJet M 210 Series, HP LaserJet M 207 Series, HP LaserJet MFP M 236 sdw, HP LaserJet M 211 d, HP LaserJet M 209 d, HP LaserJet MFP M 233 dw, HP LaserJet MFP M 236 dw, HP LaserJet M 212 dw, HP LaserJet MFP M 235 sdne, HP LaserJet MFP M 235 sdw, HP LaserJet MFP M 230 Series, HP LaserJet M 207 dw, HP LaserJet M 212 d, HP LaserJet MFP M 236 d, HP LaserJet M 212 dwe, HP LaserJet MFP M 234 dw, HP LaserJet MFP M 234 d, HP LaserJet MFP M 232 sdw, HP LaserJet MFP M 237 sdne, HP LaserJet MFP M 237 e, HP LaserJet M 210 dw, HP LaserJet M 208 dw, HP LaserJet M 209 dw, HP LaserJet MFP M 237 sdw, HP LaserJet M 208 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 1100 pages |
| Compatibility | HP 135 toner cartridges work with: HP LaserJet M207-M212, M209, M232-M237, M234 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Pallet size (EU) | 1098 x 777 x 1001 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 32 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 180.1 kg (397 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 998.2 x 1231.9 mm (43.2 x 39.3 x 48.5") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 147 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 364 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 136 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package weight | 740 g |
| Weight | 480 g |
| Package width | 364 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 136 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 999 x 1232 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 109 mm |
| Package weight | 740 g |
| Package width | 364 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 136 mm |
| Package weight | 760 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Pallet size (EU) | 1098 x 777 x 1001 mm |
| Package type | Box |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 32 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 180.1 kg (397 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 998.2 x 1231.9 mm (43.2 x 39.3 x 48.5") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 147 pc(s) |
| Package weight | 760 kg |
| Compatibility | HP 135 toner cartridges work with: HP LaserJet M207-M212, M209, M232-M237, M234 |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Box contents | 1 cartridge |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850587269 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850587269 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 4.5 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 19% |
| Pallet size (EU) | 1098 x 777 x 1001 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 999 x 1232 mm |
| Stacking number for pallet | 32 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 180.1 kg (397 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 998.2 x 1231.9 mm (43.2 x 39.3 x 48.5") |
| Package weight | 760 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 180 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 129 kg |
| Pallet size (EU) | 1098 x 777 x 1001 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1098 x 999 x 1232 mm |
| Stacking number for pallet | 32 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 180.1 kg (397 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1097.3 x 998.2 x 1231.9 mm (43.2 x 39.3 x 48.5") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 147 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 21 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP W1350A/135A Toner cartridge black,...
£46.45
£38.71
|
Popular
HP C8091A Staples, 5K pages for Canon...
£37.39
£31.16
|
Recommended
HP HEAVYWEIGHT COATEDPAP-24IN 30 5M 130
£44.41
£37.01
|
HP BRIGHTWHITE INKJET PAP-36IN 91 4M 90
£65.76
£54.80
|
New
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£44.58
£37.15
|
Hot Product
HP COATED PAPER-36IN 45 7M 90
£51.96
£43.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
W1350A
|
C8091A
|
C6029C
|
C6810A
|
C9364EE
|
C6020B
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account