We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP W2072A/117A Toner-kit yellow, 700 pages ISO/IEC 19798 for HP Color Laser 150
- Original HP 117A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179
- 1 Yellow (~700 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Print business documents with colour highlights and vibrant full-colour marketing materials. HP’s low-priced and reliable Original Laser Toner cartridges are designed for your home or office and your budget.
- Ideal for micro and small offices that would like to begin printing with laser technology from an industry leader – HP.
- Depend on Original HP 117A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 700.00 |
| Colour | yellow |
| SKU | W2072A |
| EAN | 0193424172825 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
Print business documents with colour highlights and vibrant full-colour marketing materials. HP’s low-priced and reliable Original Laser Toner cartridges are designed for your home or office and your budget.
Compatible Printers: HP Color Laser 150 a, HP Color Laser MFP 179 fnw, HP Color Laser 150 nw, HP Color Laser MFP 178 nwg, HP Color Laser 150 Series, HP Color Laser MFP 179 fng, HP Color Laser MFP 178 nw, HP Color Laser MFP 179 fwg, HP Color Laser MFP 170 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Built-in drum unit | No |
| Type | Original |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 700 pages |
| Compatibility | HP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| HP segment | Small medium business |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 303.5 kg (669 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1173.5 x 736.6 x 2372.4 mm (46.2 x 29 x 93.4") |
| Layers per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 360 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 288 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 25 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package weight | 830 g |
| Weight | 440 g |
| Package width | 387 mm |
| Package height | 79 mm |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 736 x 2372 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
| Package depth | 181 mm |
| Package weight | 830 g |
| Package width | 387 mm |
| Package height | 79 mm |
| Package weight | 820 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet weight (imperial) | 303.5 kg (669 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1173.5 x 736.6 x 2372.4 mm (46.2 x 29 x 93.4") |
| Layers per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 360 pc(s) |
| Package weight | 820 kg |
| Compatibility | HP 117 toner cartridges work with: HP Laser 150, 178, 179 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193424172825 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193424172825 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 736 x 2372 mm |
| Pallet weight (imperial) | 303.5 kg (669 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1173.5 x 736.6 x 2372.4 mm (46.2 x 29 x 93.4") |
| Package weight | 820 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross length | 73.9 cm |
| Pallet gross height | 2.37 m |
| Pallet gross weight | 303 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross width | 117.3 cm |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1173 x 736 x 2372 mm |
| Pallet weight (imperial) | 303.5 kg (669 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1173.5 x 736.6 x 2372.4 mm (46.2 x 29 x 93.4") |
| Layers per pallet | 30 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 360 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP W2072A/117A Toner-kit yellow, 700 p...
£52.61
£43.84
|
Recommended
HP HEAVYWEIGHT COATEDPAP-24IN 30 5M 130
£44.41
£37.01
|
HP BRIGHTWHITE INKJET PAP-36IN 91 4M 90
£65.76
£54.80
|
New
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£44.58
£37.15
|
Hot Product
HP COATED PAPER-36IN 45 7M 90
£51.96
£43.30
|
Popular
HP C6036A printing paper Matte White
£44.57
£37.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
W2072A
|
C6029C
|
C6810A
|
C9364EE
|
C6020B
|
C6036A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Yellow
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Finish type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Matte
|
| Recommended usage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Inkjet printing
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account