We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
SKU
845398-B21
£402.50
£335.42
In stock
25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | 845398-B21 |
| EAN | 0190017016559 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Product colour | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Aluminium |
| Network | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 138 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 19.2 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
£402.50
£335.42
|
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£329.39
£274.49
|
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£337.33
£281.11
|
Cisco SFP-10G-T-X= network transceiver...
£498.95
£415.79
|
Cisco SFP-10G-T-X network transceiver...
£336.04
£280.03
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
845398-B21
|
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
SFP-10G-T-X=
|
SFP-10G-T-X
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Copper
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP28
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account