We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
SKU
J9150D
£337.33
£281.11
In stock
Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9150D |
| EAN | 0190017245935 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£337.33
£281.11
|
Recommended
Cisco MA-SFP-1GB-TX network transceive...
£284.24
£236.87
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
£289.97
£241.64
|
Popular
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
£402.50
£335.42
|
New
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
£329.39
£274.49
|
StarTech.com HPE JL563A Compatible SFP...
£295.03
£245.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9150D
|
MA-SFP-1GB-TX
|
SFP-10G-SR-S=
|
845398-B21
|
SFP-25G-SR-S=
|
JL563A-ST
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
Cisco
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Copper
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
N/A
|
SFP28
|
SFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account