We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
SKU
J9151E
£680.78
£567.32
In stock
Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9151E |
| EAN | 0190017353357 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10...
£680.78
£567.32
|
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiv...
£750.65
£625.54
|
New
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module netw...
£793.00
£660.83
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
£799.93
£666.61
|
Popular
Cisco QSFP-100G-SR4-S= network transce...
£1,367.59
£1,139.66
|
Recommended
Cisco QSFP-40/100-SRBD= network transc...
£712.31
£593.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9151E
|
GLC-LX-SM-RGD=
|
AXM762-10000S
|
SFP-10G-LR-S=
|
QSFP-100G-SR4-S=
|
QSFP-40/100-SRBD=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Netgear
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
100000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SFP+
|
QSFP
|
QSFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account