We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+ 3m Direct Attach Copper Cable
SKU
J9283D
£100.98
£84.15
In stock
Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+ 3m Direct Attach Copper Cable
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | J9283D |
| EAN | 0190017246031 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 117.9 g |
| Cable length | 3 m |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable type | DAC |
| Cable length | 3 m |
| Weight (imperial) | 0.136 kg (0.3 lbs) |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.136 kg (0.3 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+...
£100.98
£84.15
|
Popular
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
£83.47
£69.56
|
Recommended
Cisco SFP-H25G-CU2M= InfiniBand/fibre...
£93.19
£77.66
|
Cisco SFP-H25G-CU1.5M= InfiniBand/fibr...
£93.19
£77.66
|
Bestseller
Cisco StackWise-480, 50cm InfiniBand/f...
£78.29
£65.24
|
AddOn Networks DAC-SFP-25G-3M-AO Infin...
£81.89
£68.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9283D
|
SFP-H10GB-CU5M=
|
SFP-H25G-CU2M=
|
SFP-H25G-CU1.5M=
|
STACK-T1-50CM=
|
DAC-SFP-25G-3M-AO
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
AddOn Networks
|
| Cable type |
DAC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account