We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
SKU
J4858D
£94.25
£78.54
In stock
Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF Transceiver
Category: Network Transceiver Modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4858D |
| EAN | 0190017245836 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
£94.25
£78.54
|
Popular
Zyxel SFP10G-SR network transceiver mo...
£109.27
£91.06
|
Axis 5801-811 network transceiver modu...
£112.14
£93.45
|
Hot Product
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
£119.83
£99.86
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-10G-LR-S Compat...
£84.05
£70.04
|
HPE J8177DR network transceiver module...
£107.71
£89.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4858D
|
SFP10G-SR-ZZ0101F
|
5801-811
|
455883-B21
|
SFP10GLRSTTA
|
J8177DR
|
| Manufacturer |
HPE
|
Zyxel
|
Axis
|
HPE
|
StarTech.com
|
HPE
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
SFP+
|
SFP
|
N/A
|
SFP+
|
SFP
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account