We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3yr Warranty internal hard drive 15000 RPM 2.5"
SKU
Q1H47A
£395.58
£329.65
In stock
MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | Q1H47A |
| EAN | 4549821072620 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2050 Storage |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£395.58
£329.65
|
HPE 765466-B21 internal hard drive 2 T...
£486.30
£405.25
|
Recommended
HPE 2TB hot-plug SAS internal hard dri...
£492.60
£410.50
|
Hot Product
HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K...
£496.38
£413.65
|
HPE 867204-001 internal hard drive 2 T...
£509.12
£424.27
|
Bestseller
HPE 881507-001 internal hard drive 2.4...
£498.90
£415.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q1H47A
|
765466-B21
|
765873-001
|
881457-B21
|
867204-001
|
881507-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account