We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
P40784-001B
£417.62
£348.02
In stock
900GB SAS 15K SFF BC, HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server |
|---|---|
| SKU | P40784-001B |
| EAN | 5715063638750 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE P40784-001 internal hard drive 900...
£417.62
£348.02
|
Hot Product
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£606.47
£505.39
|
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£395.58
£329.65
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£606.47
£505.39
|
New
HPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2...
£603.97
£503.31
|
Recommended
HPE 857965-001 internal hard drive 10...
£606.47
£505.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40784-001B
|
793703-B21
|
Q1H47A
|
793773-001
|
881779-B21
|
857965-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server
|
Server/workstation
|
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account