We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Humanscale M10 Desk Aluminium, White
SKU
M10NTNCWBTB
£430.62
£358.85
In stock
9 - 21.8 kg (20-48 lbs.), Height Adjustment Range: Up to 305 mm (12")
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 21.8 kg |
|---|---|
| Product colour | Aluminium,White |
| Mounting type | Desk |
| SKU | M10NTNCWBTB |
| Manufacturer | Humanscale |
| Availability | Y |
- Allows user to view their monitor(s) at an optimal position
- Rubberized Cable Management makes it simple to run cords through a modular system for a clean, sleek and organised aesthetic
- A patented, weight-compensating spring technology enables smooth and uniform height adjustment
- Built-in Counterbalance Indicator provides the ability to counterbalance the monitor weight before monitor installation to reduce expensive computer setup costs
- Patent-pending Smart Stop allows the user to customise the rotation of the arm, preventing overhang and protecting surrounding equipment
- Patent-pending Quick Release Joints instantly snap together for a secure and robust fit, simplifying installation
- Only one tool is required, and it’s neatly concealed inside the arm base
- Can be configured to hold up to three monitors
- Compatible with M/Connect 2 and M/Power, the first-ever integrated monitor arm bases and docking stations of their kind
- Rubberized Cable Management makes it simple to run cords through a modular system for a clean, sleek and organised aesthetic
- A patented, weight-compensating spring technology enables smooth and uniform height adjustment
- Built-in Counterbalance Indicator provides the ability to counterbalance the monitor weight before monitor installation to reduce expensive computer setup costs
- Patent-pending Smart Stop allows the user to customise the rotation of the arm, preventing overhang and protecting surrounding equipment
- Patent-pending Quick Release Joints instantly snap together for a secure and robust fit, simplifying installation
- Only one tool is required, and it’s neatly concealed inside the arm base
- Can be configured to hold up to three monitors
- Compatible with M/Connect 2 and M/Power, the first-ever integrated monitor arm bases and docking stations of their kind
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 21.8 kg |
| Suitable for TV | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 305 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, White |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Aluminium, White |
| Cable management | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
You may also be interested in
| Product |
Humanscale M10 Desk Aluminium, White
£430.62
£358.85
|
Popular
StarTech.com Desk Mount Quad Monitor A...
£399.34
£332.78
|
Recommended
SMS Smart Media Solutions Icon FH MT 1...
£479.51
£399.59
|
Bestseller
Vivolink VLFS4290 monitor mount / stan...
£346.74
£288.95
|
Hot Product
Neomounts DS65S-950WH2 Monitor arm 24-...
£356.11
£296.76
|
Neomounts DS65S-950BL2 Monitor arm 24-...
£357.17
£297.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M10NTNCWBTB
|
ARMQUADPS
|
K12-027-EU-1
|
VLFS4290
|
DS65S-950WH2
|
DS65S-950BL2
|
| Manufacturer |
Humanscale
|
StarTech.com
|
SMS Smart Media Solutions
|
VivoLink
|
Neomounts
|
Neomounts
|
| Product colour |
N/A
|
Silver
|
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
| Mounting type |
Desk
|
Desk
|
Floor
|
Floor
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
3 to 4
|
4 to 5
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|
2 to 3
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account