We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LVR125625 rack accessory Cable lacing bar
SKU
LVR125625
£16.68
£13.90
In stock
Horisontal cable lacing bar for 19" rack
- keep cables away from your rack and provide additional airflow to your equipment
- numerous cable tie points
- more surface for mounting
- can secure and manage up to 24 cables in 1 U
- provides strain relief, bend radius control, superior aesthetics
Category: Rack Accessories
| SKU | LVR125625 |
|---|---|
| EAN | 5704174317876 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Organize, route and fix your cables on the horizontal cable lacing bar to the front or back of a rack cabinet to reduce cable tension and enhance the passive cooling.
The lacing bar provide a secure mounting point to attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack mounted equipment.
The lacing bar provide a secure mounting point to attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack mounted equipment.
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 0.5U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Housing material | Steel |
| Number of attachment points | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 90 g |
| Width | 480 mm |
| Weight | 80 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 12 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 0.5U |
| Dimensions (WxDxH) | 480 x 10 x 15 mm |
| Technical features | manage up to 24 cables |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 480 x 10 x 15 mm |
| Technical features | manage up to 24 cables |
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVR125625 rack accessory Cable...
£16.68
£13.90
|
Bestseller
Digitus Shelf for fixed installation i...
£16.81
£14.01
|
Hot Product
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£20.96
£17.47
|
Popular
Microconnect CABLEMANA-3 rack accessor...
£14.69
£12.24
|
Microconnect CABLEMANA-4 rack accessor...
£18.77
£15.64
|
Recommended
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£17.53
£14.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVR125625
|
DN-19 TRAY-1-SW
|
DN-19 TRAY-2-SW
|
CABLEMANA-3
|
CABLEMANA-4
|
DN-97610
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Digitus
|
Digitus
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Digitus
|
| Type |
Cable lacing bar
|
N/A
|
N/A
|
Cable management tray
|
Cable management tray
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account