We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-SFP-10G-T network transceiver module Copper 10000 Mbit/s SFP+
SKU
MO-SFP-10G-T
£80.38
£66.98
In stock
SFP+ 10 Gbps, RJ-45 Copper, 30m, Compatible with Cisco SFP-10G-T
- **100% Cisco Compatible**
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | MO-SFP-10G-T |
|---|---|
| EAN | 5711783211495 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Cabling technology | 10/100 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-T |
| Brand compatibility | Cisco |
| Features | |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-T |
| Brand compatibility | Cisco |
| Form factor | SFP+ |
| Certification | MSA |
| Certificates | |
| Certification | MSA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Network | |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 30 g |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Technical details | |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Compatible products | Cisco SFP-10G-T |
| Cabling technology | 10/100 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Packaging data | |
| Package type | Window box |
| Package depth | 65 mm |
| Package width | 107 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging content | |
| Package type | Window box |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-SFP-10G-T network transceiv...
£80.38
£66.98
|
Popular
Zyxel SFP10G-SR network transceiver mo...
£109.27
£91.06
|
Hot Product
Axis 5801-811 network transceiver modu...
£110.82
£92.35
|
Recommended
StarTech.com HP JD094B Compatible SFP+...
£64.73
£53.94
|
New
HPE Networking X120 1G SFP RJ45 T Tran...
£118.74
£98.95
|
Bestseller
HPE BladeSystem c-Class 10Gb SFP+ SR T...
£119.83
£99.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-SFP-10G-T
|
SFP10G-SR-ZZ0101F
|
5801-811
|
JD094BST
|
JD089B
|
455883-B21
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Zyxel
|
Axis
|
StarTech.com
|
HPE
|
HPE
|
| SFP transceiver type |
Copper
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
N/A
|
SFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account