We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview RAS203BL rack accessory
SKU
RAS203BL
£26.62
£22.18
In stock
by Logon 1U 19" D=300mm RACK MOUNT SHELF BLACK
Category: Rack Accessories
| SKU | RAS203BL |
|---|---|
| EAN | 5420016849465 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Model: Logon Professional RAS203BL
Rack mounts with 2 point connections are cabinet shelves adaptable to all 19" cabinets and bearing ventilation slots thereon.
In case of need 2 side brackets with adjustable depth may be added to the back.
Features
19" 2 point connected rack mount shelves for all cabinets
Dimensions(mm): W: 486 x D: 300 x H: 44
Maximum static load(kg): 30
Color: RAL9005
Rack mounts with 2 point connections are cabinet shelves adaptable to all 19" cabinets and bearing ventilation slots thereon.
In case of need 2 side brackets with adjustable depth may be added to the back.
Features
19" 2 point connected rack mount shelves for all cabinets
Dimensions(mm): W: 486 x D: 300 x H: 44
Maximum static load(kg): 30
Color: RAL9005
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 9403105800 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.18 kg |
| Width | 482 mm |
| Weight | 1.17 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 300 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.18 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Rack capacity | 1U |
| Dimensions (WxDxH) | 486 x 300 x 44 mm |
| Static load | 30 Kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 9403105800 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 486 x 300 x 44 mm |
| Static load | 30 Kg |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lanview RAS203BL rack accessory
£26.62
£22.18
|
StarTech.com 1U Rackmount Brackets for...
£30.38
£25.32
|
Bestseller
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£24.06
£20.05
|
Popular
StarTech.com 50 Pkg M5 Mounting Screws...
£36.18
£30.15
|
Recommended
StarTech.com 1U Server Rack Shelf, Uni...
£32.41
£27.01
|
StarTech.com Horizontal 1U Server Rack...
£22.82
£19.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAS203BL
|
SV431RACK
|
DN-19 TRAY-2-SW
|
CABSCREWM5
|
CABSHELF1U
|
CMDUCT1UX
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
Digitus
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
N/A
|
Mounting bracket
|
N/A
|
N/A
|
Shelf
|
Cable management panel
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account