We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo Precision Pen 2 stylus pen 15 g Black
SKU
4X81H95637
£69.05
£57.54
In stock
Precision Pen 2 (Laptop)
- Lenovo Precision Pen 2 (Laptop) for Lenovo LAPTOPS ONLY
- 4,096 levels of pressure sensitivity
- Two short-cut buttons
- Up to 150 of usage time
- Tilt detection
- Supporting WGP, AES 2.0 and MPP 2.0 protocols
- USB Type-C charging
Category: Stylus Pens
| SKU | 4X81H95637 |
|---|---|
| EAN | 0195892053316 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The Lenovo Precision Pen 2 (Laptop) provides an industry-leading 4096 levels of pressure sensitivity for natural writing and sketching, along with up to 150 of usage and two short-cut buttons to enhance productivity. The Lenovo Precision Pen 2 (Laptop) also recognises degrees of tilt for lifelike shading of drawings and paintings. Modern digital convenience meets a classic look and feel in the Lenovo Precision Pen 2 (Laptop).
| Technical details | |
|---|---|
| Certification | CE FCC VCCI RCM NCC BSMI KCC |
| Height | 150 mm |
| Pressure levels | 4096 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Product colour | Black |
| Battery type | Built-in |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 100 g |
| Height | 150 mm |
| Weight | 15 g |
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE FCC VCCI RCM NCC BSMI KCC |
| Pressure levels | 4096 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Product colour | Black |
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Device compatibility | Laptop |
| Supported protocols | WGP, AES 2.0 and MPP 2.0 |
| Tip colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 247 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 30 - 80% |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo Precision Pen 2 stylus pen 15 g...
£69.05
£57.54
|
Bestseller
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
£102.90
£85.75
|
Recommended
Apple Pencil (2nd Gen)
£87.72
£73.10
|
Popular
DELL PN579X stylus pen 19.5 g Black
£63.29
£52.74
|
Hot Product
Mobilis 001054 stylus pen Black
£56.74
£47.28
|
New
Panasonic CF-VNP332U stylus pen 5.7 g...
£61.85
£51.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X81H95637
|
EYV-00011
|
MU8F2ZM/A
|
PN579X
|
001054
|
CF-VNP332U
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Microsoft
|
Apple
|
DELL
|
Mobilis
|
Panasonic
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Dell
|
Any brand
|
Panasonic
|
| Device compatibility |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
Tablet computer
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account