We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LogiLink SF1C35B rack accessory Rack shelf
SKU
SF1C35B
£20.21
£16.84
In stock
19" cantilever shelf, front screw fixing d=250 mm, black
- Cantilever shelf for mounting on front 19" profile
Category: Rack Accessories
| SKU | SF1C35B |
|---|---|
| EAN | 4052792046670 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
LogiLink’s line of practical and solid rack-mounted shelves provides an inexpensive and convenient way to store all non-rack mountable components. The rack shelves are suitable for modems, routers, players, backup units, and virtually anything else which is not 19”rack mountable.
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 482 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 482 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 1U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 570 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 340 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
You may also be interested in
| Product |
LogiLink SF1C35B rack accessory Rack s...
£20.21
£16.84
|
Hot Product
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£24.06
£20.05
|
Microconnect CABLEMANA-4 rack accessory
£18.76
£15.63
|
Bestseller
Digitus Shelf for Fixed Installation i...
£17.89
£14.91
|
Popular
StarTech.com Horizontal 1U Server Rack...
£22.82
£19.02
|
Recommended
Intellinet 19" Cable Entry Panel,...
£27.20
£22.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SF1C35B
|
DN-19 TRAY-2-SW
|
CABLEMANA-4
|
DN-19 TRAY-1-400-SW
|
CMDUCT1UX
|
712774
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Digitus
|
Microconnect
|
Digitus
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
| Type |
Rack shelf
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Cable management panel
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account