We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect ECO-USB3.2CA0.25 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 0.25 m USB A USB C Black
SKU
ECO-USB3.2CA0.25
£10.21
£8.51
In stock
ReConnect USB-C to USB-A 3.2 Gen 1 cable, 0.25m
- Jacket and Housing contain 100% Global Recycled Standard certified post-consumer rPVC certified by Control Union 1409828
- Datatransfer rate: 10 Gbps
- For superfast synching and charging up to 3A
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Power Delivery : 15 Watt
Category: USB Cables
| SKU | ECO-USB3.2CA0.25 |
|---|---|
| EAN | 5715063596111 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full ReConnect Assortment at the following link:
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
ReConnect Responsible Connectivity
Crafted from recycled materials, the ReConnect USB-C to USB-A Cable is an responsible choice for your connectivity needs. This cable supports fast and reliable data transfer up to 10 Gbrs, ensuring efficient performance for your devices.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.25 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Connector housing material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Weight | 13 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.25 m |
| Weight | 13 g |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 18 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect ECO-USB3.2CA0.25 USB cabl...
£10.21
£8.51
|
Bestseller
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.45
£12.04
|
Recommended
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£9.06
£7.55
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
Hot Product
Microconnect USB3.0AA5B USB cable USB...
£10.88
£9.07
|
New
Cables Direct 10m USB 2.0 Active Repea...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ECO-USB3.2CA0.25
|
90A051945
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
USB3.0AA5B
|
USB2-REP10
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
USB C
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account