We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USBA-3WAY USB cable 1.2 m Blue
SKU
MC-USBA-3WAY
£10.28
£8.57
In stock
USB-A splitter cable with USB-C, USB Micro-B and Lightning plugs, 1,2 meter Blue
- Connector housing: metal (aluminum)
- Gold plated pins
- No data lines only suitable for charging
- Length: 1.2m
- 10W charging
Category: USB Cables
| Cable length | 1.2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C/Micro-USB B/Lightning |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | MC-USBA-3WAY |
| EAN | 5715063490549 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Say goodbye to cable clutter and embrace simplicity with a travel-friendly USB-A Adapter cable from MicroConnect. This 3-way USB cable, allows charging of up to 3 devices at the same time.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Blue |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Weight | 17 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.2 m |
| Weight | 17 g |
| Height | 5 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Other features | |
| Product colour | Blue |
| Height | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-USBA-3WAY USB cable 1....
£10.28
£8.57
|
Bestseller
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£14.41
£12.01
|
Recommended
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£9.06
£7.55
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£14.33
£11.94
|
Hot Product
Microconnect USB3.0AA5B USB cable USB...
£10.88
£9.07
|
New
Cables Direct 10m USB 2.0 Active Repea...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USBA-3WAY
|
90A051945
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
USB3.0AA5B
|
USB2-REP10
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
N/A
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| Connector 1 |
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| USB version |
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account