We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MPK463S telephone cable 15 m Black
SKU
MPK463S
£10.46
£8.72
In stock
RJ11-RJ45 15m M/M, Black
Category: Telephone Cables
| SKU | MPK463S |
|---|---|
| EAN | 5711045493966 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The MicroConnect MPK463S connects your telecommunications devices with a reliable 15-meter RJ11 to RJ45 cable. This black, male-to-male cable provides a secure and stable connection for telephones, modems, and other compatible devices. Engineered with premium materials, this cable ensures optimal signal clarity and durability, minimizing interference and maximizing performance. Benefit from MicroConnect’s 20+ years of expertise in delivering high-quality connectivity solutions, knowing this cable meets stringent European standards. Ideal for home or office use, the MPK463S offers a dependable solution for all your telecommunications needs, guaranteeing clear communication and long-lasting performance.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 78 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 178 g |
| Package depth | 173 mm |
| Weight | 78 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 47 mm |
| Technical details | |
| Connector gender | Male/Male |
| Weight | 78 g |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-11 |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect MPK463S telephone cable 1...
£10.46
£8.72
|
Popular
Microconnect MPK190 telephone cable 10 m
£9.29
£7.74
|
Hot Product
Microconnect MPK455S telephone cable 5...
£8.50
£7.08
|
Microconnect MPK460S telephone cable 1...
£8.83
£7.36
|
Recommended
Lindy RJ-12 M/M 2.0m 2 m Grey
£10.37
£8.64
|
Bestseller
Microconnect MPK430S telephone cable 3...
£9.17
£7.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPK463S
|
MPK190
|
MPK455S
|
MPK460S
|
34223
|
MPK430S
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Lindy
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-12
|
RJ-12
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-11
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-12
|
RJ-45
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account