We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PC1285 power cable Black 2 m C20 coupler C19 coupler
SKU
PC1285
£22.34
£18.62
In stock
Powercord C19 IEC Lock - C20 black 2m, PC1285
Category: Power Cables
| SKU | PC1285 |
|---|---|
| EAN | 5706998287946 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
The IEC Lock range can be used with any standard IEC inlets & Guards against accidental disconnection of Computers, PDU’s, Servers & most Network Devices.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Package weight | 230 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 230 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PC1285 power cable Black...
£22.34
£18.62
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£22.99
£19.16
|
Hot Product
2-Power PWR0004D power cable Black
£26.05
£21.71
|
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.58
£15.48
|
Popular
Microconnect PE141000 power cable Blac...
£30.00
£25.00
|
New
Cisco CAB-9K10A-UK= power cable Black...
£21.78
£18.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PC1285
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004D
|
PE140500
|
PE141000
|
CAB-9K10A-UK=
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Cisco
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account