We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE140500 power cable Black 5 m Power plug type E+F Schuko
SKU
PE140500
£18.60
£15.50
In stock
Extension Cord Schuko with Safety plug, 5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE140500 |
|---|---|
| EAN | 5711045362781 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
With this Extension cord is perfect for extension for devices with Schuko connection with the safety power plug.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | Schuko |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | Schuko |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 825 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 638 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 638 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.60
£15.50
|
Popular
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£21.72
£18.10
|
Hot Product
2-Power PWR0004D power cable Black
£26.05
£21.71
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.92
£12.43
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.46
£12.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE140500
|
FRU42T5035
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004D
|
PE120450R
|
PE140300
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account