We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE140300 power cable Black 3 m Power plug type E+F Schuko
SKU
PE140300
£15.46
£12.88
In stock
Extension Cord Schuko with Safety plug, 3m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE140300 |
|---|---|
| EAN | 5711045362545 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
With this Extension cord is perfect for extension for devices with Schuko connection with the safety power plug.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | Schuko |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | Schuko |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 561 g |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 262 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 496 g |
| Packaging data | |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 262 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 496 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.46
£12.88
|
Hot Product
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.92
£12.43
|
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.60
£15.50
|
Bestseller
Microconnect PE010420 power cable Blac...
£13.19
£10.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE140300
|
FRU42T5035
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140500
|
PE010420
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account