We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE011400 power cable Black 2.5 m C14 coupler C15 coupler
SKU
PE011400
£12.18
£10.15
In stock
Extension Cord C14 - C15, 2.5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
- 250V 16A/10A
Category: Power Cables
| SKU | PE011400 |
|---|---|
| EAN | 5704327968603 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Extension cord are very used in datacenter environment, where you can connect a server to the PDU. You can also use it to connect the power supply unit of the computer with the monitor.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05V2V2-F |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 370 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 201 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 306 g |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 201 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 306 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE011400 power cable Blac...
£12.18
£10.15
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£11.92
£9.93
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£10.92
£9.10
|
Hot Product
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.90
£12.42
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.44
£12.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE011400
|
2119140
|
PWR0004E
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
PE140300
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Epson
|
2-Power
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account