We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE0191450 power cable Black 5 m C19 coupler C14 coupler
SKU
PE0191450
£17.87
£14.89
In stock
Extension Cord C19 - C14, 5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices.
Category: Power Cables
| SKU | PE0191450 |
|---|---|
| EAN | 5706998906939 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Extension power cord enables you to transform a C20 plug to a C14 plug and then connect it to a C13 outlet on a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 720 g |
| Package width | 284 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 450 g |
| Packaging data | |
| Package width | 284 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 450 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE0191450 power cable Bla...
£17.87
£14.89
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£22.99
£19.16
|
Hot Product
2-Power PWR0004D power cable Black
£26.05
£21.71
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.90
£12.42
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.44
£12.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE0191450
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004D
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140300
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cisco
|
2-Power
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account