We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE020450 power cable Black 5 m Power plug type E+F C13 coupler
SKU
PE020450
£15.36
£12.80
In stock
Power Cord Schuko - C13, 5m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE020450 |
|---|---|
| EAN | 5705965887370 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 553 g |
| Package width | 263 mm |
| Package depth | 261 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 588 g |
| Packaging data | |
| Package width | 263 mm |
| Package depth | 261 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 588 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect PE020450 power cable Blac...
£15.36
£12.80
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£21.72
£18.10
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.92
£12.43
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.46
£12.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE020450
|
FRU42T5035
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140300
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account