We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE090618 power cable Black 1.8 m Power plug type G C19 coupler
SKU
PE090618
£19.93
£16.61
In stock
Power Cord UK Type G - C19, 1.8m
- Can be used in Cyprus, Great Britain (UK), Hong Kong, Ireland, Malaysia, Singapore
Category: Power Cables
| SKU | PE090618 |
|---|---|
| EAN | 5704174212812 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This UK Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of conductors | 3 |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1.8 m |
| Conductor cross section | 1 mm² |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 220 g |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 206 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 256 g |
| Packaging data | |
| Package width | 268 mm |
| Package depth | 206 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 256 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor cross section | 1 mm² |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE090618 power cable Blac...
£19.93
£16.61
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£22.99
£19.16
|
Hot Product
2-Power PWR0004D power cable Black
£26.05
£21.71
|
Recommended
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.58
£15.48
|
New
Cisco CAB-9K10A-UK= power cable Black...
£21.78
£18.15
|
Popular
Datalogic CAB-433 power cable Grey
£22.84
£19.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE090618
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004D
|
PE140500
|
CAB-9K10A-UK=
|
CAB-433
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Cisco
|
Datalogic
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account