We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE141550 power cable Black 5 m C20 coupler C19 coupler
SKU
PE141550
£16.76
£13.97
In stock
Extension Cord C19 - C20, 5m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE141550 |
|---|---|
| EAN | 5704327990130 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Extension Power cord can be used for to extend another power cable to a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | C20 coupler |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 740 g |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 648 g |
| Packaging data | |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 648 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE141550 power cable Blac...
£16.76
£13.97
|
Hot Product
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£21.72
£18.10
|
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.88
£12.40
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.42
£12.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE141550
|
FRU42T5035
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140300
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account