We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE160450 power cable Black 5 m Power plug type J C13 coupler
SKU
PE160450
£15.19
£12.66
In stock
Power Cord Swiss (Type J) - C13, 5m
- Can only be used in Liechtenstein, Rwanda, Switzerland
Category: Power Cables
| SKU | PE160450 |
|---|---|
| EAN | 5711783166061 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Power cord (Type J) enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type J |
| Cable length | 5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type J |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 536 g |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 438 g |
| Packaging data | |
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 438 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE160450 power cable Blac...
£15.19
£12.66
|
Hot Product
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£15.04
£12.53
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£21.72
£18.10
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.88
£12.40
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.42
£12.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE160450
|
FRU42T5035
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140300
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account