We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-SKIN-SAM84 mobile phone case 16.8 cm (6.6") Cover Black
SKU
RAM-SKIN-SAM84
£32.08
£26.73
In stock
RAM Skin for Samsung Galaxy XCover6 Pro
- Non-powered, protective sleeve designed specifically for the Samsung Galaxy XCover6 Pro
- Includes an optional, removable belt clip adapter
- Compatible with the RAM® EZ-Roll'rTM Powered Dock and RAM® 6-Port Charging Dock for device charging (more info below)
- MIL-STD-810H drop test protected
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | RAM-SKIN-SAM84 |
| EAN | 0793442016424 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Y |
Wrap your Samsung Galaxy XCover6 Pro in the new RAM® Skin™ designed specifically for this device. This protective sleeve is non-powered and features an included, optional belt clip adapter for enhanced ease of use and is MIL-STD-810H drop test protected. Compatible with the RAM® 6-Port Charging Dock (RAM-DOCK-6G-SAM84CPU) which allows for charging up to six XCover6 Pro devices simultaneously and the RAM® EZ-Roll'r™ Powered Dock (RAM-HOL-SAM84CPU), RAM® offers a variety of charging solutions for your XCover6 Pro, whether you're on-the-go or stationary. When your device is docked in the RAM® EZ-Roll'r™, complete your solution by pairing it with B or C size RAM® mounting components that feature our 2-hole AMPS pattern diamond ball base.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover6 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover6 Pro |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Drop proof |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Width | 85 mm |
| Height | 174 mm |
| Depth | 15 mm |
| Weight | 54 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Popular
RAM Mounts RAM-SKIN-SAM84 mobile phone...
£32.08
£26.73
|
Bestseller
Mobilis 031004 mobile phone case Black
£37.86
£31.55
|
Recommended
OtterBox Strada Folio Series for Apple...
£25.84
£21.53
|
Hot Product
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£40.94
£34.12
|
New
dbramante1928 Iceland Pro - iPhone 12/...
£30.92
£25.77
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Pro -...
£30.68
£25.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RAM-SKIN-SAM84
|
031004
|
77-65076
|
P1112640-233
|
IP61CL001427
|
MO61PISA1647
|
| Manufacturer |
RAM Mounts
|
Mobilis
|
OtterBox
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Leather
|
N/A
|
Plastic
|
Recycled plastic
|
| Case type |
Cover case
|
N/A
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account