We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung EF-PA566 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
SKU
EF-PA566CBEGWW
£31.13
£25.94
In stock
Silicone Case for Galaxy A56
- Soft touch silicone Case that fits super close to your phone to keep it sleek and streamlined
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | EF-PA566CBEGWW |
|---|---|
| EAN | 8806097072058 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |

Gentle hues, hard protection
The Silicone Case embraces your device in neutral, easy-to-style colours and adds a solid layer of silicone protection. Available in Black, Sage Green and Pink.

Soft touch, secure grip
The Silicone Case sits comfortably in your hand and grips securely onto your palm.

A silky smooth fit
The seamless Silicone Case is a solid fitting layer designed to protect your device against wear and tear.
Gentle hues, hard protection
The Silicone Case embraces your device in neutral, easy-to-style colours and adds a solid layer of silicone protection. Available in Black, Sage Green and Pink.
Soft touch, secure grip
The Silicone Case sits comfortably in your hand and grips securely onto your palm.
A silky smooth fit
The seamless Silicone Case is a solid fitting layer designed to protect your device against wear and tear.
The Silicone Case embraces your device in neutral, easy-to-style colours and adds a solid layer of silicone protection. Available in Black, Sage Green and Pink.
Soft touch, secure grip
The Silicone Case sits comfortably in your hand and grips securely onto your palm.
A silky smooth fit
The seamless Silicone Case is a solid fitting layer designed to protect your device against wear and tear.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Silicone |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Packaging content | Silicone Case, Reflet |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A56 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A56 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 81.3 mm |
| Height | 166.1 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 30 g |
| Other features | |
| Packaging content | Silicone Case, Reflet |
You may also be interested in
| Product |
New
Samsung EF-PA566 mobile phone case 17...
£31.13
£25.94
|
Bestseller
Mobilis 031004 mobile phone case Black
£37.85
£31.54
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6...
£48.62
£40.52
|
Hot Product
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£40.94
£34.12
|
dbramante1928 Iceland Pro - iPhone 12/...
£30.92
£25.77
|
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Pro -...
£30.68
£25.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EF-PA566CBEGWW
|
031004
|
LYI8GTBL1087
|
P1112640-233
|
IP61CL001427
|
MO61PISA1647
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Mobilis
|
Dbramante1928
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Silicone
|
N/A
|
Leather
|
N/A
|
Plastic
|
Recycled plastic
|
| Case type |
Cover case
|
N/A
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account