We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture CA-18056 label-making tape Black on yellow
SKU
CA-18056
£22.39
£18.66
In stock
18056 Rhino compatible 12mm x 1.5m Black on Yellow Heat Shrink Tube Labels
- Compatible with:
- 4200, 5200, 6000
Category: Label-Making Tapes
| SKU | CA-18056 |
|---|---|
| EAN | 5715063011027 |
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Long-lasting Heat Shrink Tube Labels. Wear and tear-resistant. Capture offers a full assortment of label tapes in various sizes and paper types. For special requests please contact your local sales office.
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Features | |
| Label colour | Black on yellow |
| Heat shrink | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Print technology | Direct thermal |
| Package type | Box |
| Material | Nylon |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 1.5 m |
| Material | Nylon |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Tape width | 1.2 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 130 mm |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 60 g |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 1.2 cm |
| Weight | 50 g |
| Tape length | 1.5 m |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package depth | 130 mm |
You may also be interested in
| Product |
Capture CA-18056 label-making tape Bla...
£22.39
£18.66
|
Hot Product
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£25.18
£20.98
|
Bestseller
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
£20.24
£16.87
|
Dymo 53718/S0720980 DirectLabel-etiket...
£26.02
£21.68
|
Recommended
Dymo 16959/S0718060 DirectLabel-etiket...
£20.28
£16.90
|
Popular
Dymo 45021/S0720610 DirectLabel-etiket...
£20.21
£16.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-18056
|
S0720930
|
S0718040
|
S0720980
|
S0718060
|
S0720610
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|
White on black
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account