We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 450GB hot-plug dual-port SAS HDD internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
581310-001
£186.56
£155.47
In stock
450GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 10,000 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 2.5-inch small form factor (SFF), Enterprise
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 581310-001 |
| EAN | 5711045343254 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 450 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 450GB hot-plug dual-port SAS HDD i...
£186.56
£155.47
|
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£150.28
£125.23
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£150.28
£125.23
|
Hot Product
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£258.94
£215.78
|
Popular
Seagate Cheetah 600GB 3.5" SAS in...
£170.29
£141.91
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£195.80
£163.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
581310-001
|
529FG
|
7J9RN
|
ST4000NM0033
|
ST3600057SS
|
WD40PURX
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Western Digital
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account