We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB SAS internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
730702-001
£185.27
£154.39
In stock
600GB SAS hard disk drive (HDD)
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | 730702-001 |
| EAN | 5711045958977 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
600GB SAS hard disk drive (HDD) - 6 Gb/s interface, 10,000 RPM, 2.5-inch large form factor (SFF) - For use with MSA, NEBS certified
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | MSA 1040 SAN Storage, MSA 2040 SAN Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | MSA 1040 SAN Storage, MSA 2040 SAN Storage |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 1040 SAN Storage, MSA 2040 SAN Storage |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 600GB SAS internal hard drive 1000...
£185.27
£154.39
|
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£150.28
£125.23
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£150.28
£125.23
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£148.98
£124.15
|
Hot Product
Seagate Constellation ES.3 4TB interna...
£258.94
£215.78
|
Popular
Seagate Cheetah 600GB 3.5" SAS in...
£170.29
£141.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
730702-001
|
529FG
|
7J9RN
|
H8DVC
|
ST4000NM0033
|
ST3600057SS
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
Server/workstation
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account