We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
InLine power cable England male / 3pin IEC C13 male, 1.8m
SKU
16652E
£15.61
£13.01
In stock
InLine power cable England male / 3pin IEC C13 male, 1.8m
- 3 pin. cable H05VVF (3x 0.75mm2)
- Max. 250V
- Incl. fuse in the UK plug (7A up to 1.8m, 10A from 2m)
Category: Power Cables
| SKU | 16652E |
|---|---|
| EAN | 4043718022748 |
| Manufacturer | InLine |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Power cable for connecting electrical devices with IEC receptacle in English sockets.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 1.8 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 1 standard | BS 1363 |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 7 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 203 g |
| Package volume | 2000 cm³ |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 210 g |
| Packaging data | |
| Package volume | 2000 cm³ |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 210 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
You may also be interested in
| Product |
InLine power cable England male / 3pin...
£15.61
£13.01
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£23.05
£19.21
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Hot Product
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.90
£12.42
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.44
£12.87
|
Recommended
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.58
£15.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
16652E
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140300
|
PE140500
|
| Manufacturer |
InLine
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account