We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE040630W power cable White 3 m C14 coupler C13 coupler
SKU
PE040630W
£15.91
£13.26
In stock
Extension Cord C14 - C13, 3m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
Category: Power Cables
| SKU | PE040630W |
|---|---|
| EAN | 5704174194040 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Extension Power Cord are used to connect computers, monitors and projector etc
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 194 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 294 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 274 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 294 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE040630W power cable Whi...
£15.91
£13.26
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£23.05
£19.21
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.62
£12.18
|
Hot Product
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£14.90
£12.42
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.44
£12.87
|
Recommended
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.58
£15.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE040630W
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
PE140300
|
PE140500
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account