We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE1204100R power cable Black 10 m Power plug type K C13 coupler
SKU
PE1204100R
£19.09
£15.91
In stock
Power Cord Denmark Type K - C13, 10m
- Can only be used in Denmark
Category: Power Cables
| SKU | PE1204100R |
|---|---|
| EAN | 5711783225225 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
This Danish (Type H) Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type K |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.04 kg |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package weight | 1.11 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 191 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package weight | 1.11 kg |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE1204100R power cable Bl...
£19.09
£15.91
|
Bestseller
Cisco Connect Cabinet Black 0.7 m
£21.72
£18.10
|
Hot Product
2-Power PWR0004D power cable Black
£26.05
£21.71
|
Microconnect PE140300 power cable Blac...
£15.42
£12.85
|
Recommended
Microconnect PE140500 power cable Blac...
£18.55
£15.46
|
New
Cisco CAB-9K10A-UK= power cable Black...
£21.72
£18.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE1204100R
|
CAB-C15-CBN=
|
PWR0004D
|
PE140300
|
PE140500
|
CAB-9K10A-UK=
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cisco
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Cisco
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account