We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-SSC050J9287B InfiniBand/fibre optic cable 7 m SFP+ Black
SKU
MO-SSC050J9287B
£96.18
£80.15
In stock
SFP+ 10 Gbps Direct Attach Passive Cable, 7m, Compatible with HPE Aruba J9285D
- **100% HPE Aruba Compatible**
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 7 m |
|---|---|
| SKU | MO-SSC050J9287B |
| EAN | 5712505814420 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Y |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 7 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable shape | Round |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Cable length | 7 m |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 416 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 416 g |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 7 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Lanview MO-SSC050J9287B InfiniBand/fib...
£96.18
£80.15
|
Bestseller
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
£82.81
£69.01
|
Popular
Cisco SFP-H25G-CU2M= InfiniBand/fibre...
£92.40
£77.00
|
Recommended
Cisco SFP-H25G-CU5M= InfiniBand/fibre...
£137.88
£114.90
|
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+...
£93.84
£78.20
|
Cisco SFP-H25G-CU1.5M= InfiniBand/fibr...
£92.40
£77.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO-SSC050J9287B
|
SFP-H10GB-CU5M=
|
SFP-H25G-CU2M=
|
SFP-H25G-CU5M=
|
J9283D
|
SFP-H25G-CU1.5M=
|
| Manufacturer |
Lanview
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
Cisco
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
DAC
|
N/A
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account